Medya GaleriHaberlerDuyurularFoto GaleriAnketler

Kuş Fotoğrafçılarından Gediz Deltası’na Armağan; Zeytin Mukallidi deltanın 293. kuş türü oldu.

< GERİ

Gediz Deltası-İzmir Kuş Cenneti bilindiği üzere Kızılırmak ve Göksu deltalarıyla birlikte Türkiye’nin en fazla kuş türü görülebilen alanlarından biri konumundadır. Deltada bu zamana kadar gözlenen 292 kuş türüne geçen hafta bir yenisi daha eklendi ve tür sayısı 293’e yükseldi. Gediz Deltası’nda ilk kez kaydedilen bu türün adı zeytin mukallidi (Hippolais olivetorum). Kuşu alanda hem gözleyen hem de fotoğrafını çeken ise deneyimli kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Dr. Bülent Öztürk oldu.

Gediz Deltası’nda bu türün istediği tipte habitatların oranı azdır. Türün bu zaman kadar alanda gözlenmeme nedeni de buna bağlanabilir. Zeytinlik, seyrek makilik veya meşelik alanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Zeytin mukallidi ülkemizde yaz ziyaretçisi olan kuş türlerinden biridir. Yani ilkbaharda ülkemize gelir, sonbaharda da kışı geçirmek üzere Afrika’ya gider. Dağılım alanı Türkiye’nin güney ve batı sahillerinden başlayarak Yunanistan ve oradan Hırvatistan’a kadar uzanır. Kış aylarında ise Zambiya’nın güneyinden, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeyine kadar olan bölgede görülür.

            Ülkemizde mukallit türlerinden ak mukallit (Hippolais pallida) en bol bulunan türdür. Zeytin mukallidi ile birbirlerine benzemekle birlikte zeytin mukallidi daha iridir, kanadında beyaz bir panel bulunur ve sesi diğerinden oldukça farklıdır.

gonetinteractive